ЉЕТНА ПРАКСА У НАРОДНОЈ БАНЦИ СРБИЈЕ
ЉЕТНА ПРАКСА У НАРОДНОЈ БАНЦИ СРБИЈЕ
Током јула и августа одржана је љетна пракса у Народној банци Србије у Београду. Пракса је организована на основу Меморандума о пословној сарадњи, потписаног2019. године између Народне банке и шест економских и правних факултета из Републике Српске. С поносом истичемо да је ове године двоје наших студената похађало праксу у овој еминентној институцији. Колегиница Александра Јововић похађала је праксу на основу изванредног успјеха као један од најбољих студената четврте године. Колега Лука Ђурковић, студент треће године освојио је треће мјесто на такмичењу „Монетура“ у јакој конкуренцији, те ушао у круг награђених учесника љетном праксом у НБС. Такмичење је одржано у априлу и окупило је студенте са једанаест факултета из Србије и Републике Српске. Њихове утиске, искуства и поруке будућим студентима преносимо у наставку.
„Овог љета имао сам част и привилегију да обављам студентску праксу у Народној банци Србије.
Када сам сазнао да ћу имати прилику да радим два мјесеца у Народној банци и да се упознам са активностима и задацима које Банка спроводи, суочио сам се са бројним дилемама. Имао сам осјећај да је то неки други свијет којем ја не припадам и да ћу се тешко прилагодити промјенама. Моји пријатељи су увелико причали о путовањима и различитим љетним активностима, док је мене чекала двомјесечна пракса која је захтијевала свакодневну марљивост, рад и учење. Чак сам понекад и жалио због одлуке о одласку на праксу и мислио да је она погрешна.
Међутим, доласком на саму праксу ствари су се почеле мијењати. Прве лијепе тренутке доживио сам упознавши колеге које такође обављају студенску праксу и које су дошле из свих крајева Србије и Републике Српске. Врло брзо смо се спријатељили, пронашли заједничка интересовања и од првог дана праксе постали нераздвојни. Доласком у своје секторе чекали су нас ментори и други запослени који су се трудили да нам сваки радни дан уљепшају и учине посебним. Усвајање нових знања и сусретање са новим пословима нам није представљало проблем, јер смо стекли осјећај да смо међу нама блиским људима који желе да унаприједе наше знање и да га подигну на виши ниво. Боравком у сектору сам увидио како функционише један радни дан просјечног човјека што је за мене представљало једно ново и значајно искуство. Ипак, најљепше тренутке сам доживио са колегама који су као и ја дошли на праксу. Након радног времена користили смо сваки тренутак за дружење и различите активности. Убрзо смо схватили да два мјесеца представљају мало времена за све оно што смо жељели. Трудили смо се да што боље искористимо вријеме и учинимо га што љепшим, што нам је и полазило за руком. Заједнички смо пролазили кроз многе лијепе, али и оне тешке тренутке и схватали да полако постајемо једна велика породица.
Уз помоћ ментора и руководства Сектора за реструктурирање банака кроз боравак у сектору усвојио сам нова знања из области реструктурирања банака и на основу тога обрадио и успјешно одбранио рад на тему: „Покретање и споровођење поступка реструктурирања“. На дан одбране рада осјећања су била помјешана. Осјећао смо се срећно, јер сам завршио једну битну и значајну ствар за мене, али и тужно, јер се један од најљепших периода у мом досадашњем животу завршава. У сјећању ће ми посебно остати посљедњи радни дан у сектору који су колеге учиниле посебно лијепим и који ћу памтити цијели живот. Растанак са пријатељима које сам стекао на пракси је био посебно дирљив, али сам био срећан што сам имао прилику да упознам такве људе и што је иза мене период који нас је успио повезати и који представља почетак великих пријатељстава.
На крају сам увидио да је све оно за чим сам жалио због одласка на праксу неважно у поређењу са успоменама и тренуцима које сам доживио, знањем које сам имао прилику да усвојим и драгим људима и пријатељима које сам упознао и за које ће ме везати драге и лијепе успомене.“ нагласио је колега Лука Ђурковић.
“Овог љета имала сам част да обављам двомјесечну љетњу праксу у Народној банци Србије. Ново искуство стекла сам у Дирекцији за рачуноводство и финансије. Упознавање сам отпочела у одјељењу за финансије, гдје сам имала прилику да пратим цјелокупан поступак рада када је ријеч о улазним и излазним рачунима и порезима. Након тога, своје знање проширила сам новим информацијама и практичним примјерима које сам стекла у одјељењу за рачуноводство (динарско, девизно и материјално рачуноводство).
Други дио праксе посветила сам изучавању, прикупљању и припремању завршног рада на тему „Обезврјеђење потраживања“. Тема је била врло изазовна. Из угла ДРФ-а пратила сам на који начин се врши обезврјеђење потраживања од купаца.
Велику захвалност дугујем свим запосленим, а посебно генералној директорици која ми је кроз практичне примјере још више приближила тему. У посљедњој седмици августа презентовала сам завршни рад, и добила много позитивних и корисних коментара.
Поручила бих студентима да овакву прилику заиста не требају пропуштати, јер поред новог и корисног искуства које се стиче кроз ову праксу, а све захваљујући пожртвованости и спремности запослених да подијеле своје знање и искуство, у успоменама остају и драгоцјена нова пријатељства која ће се његовати и у будућности.
Захваљујем се Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву и Народној банци Србије што пружају могућност обављања оваквог типа праксе.” поручила је колегиница Александра Јововић.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Економски факултет Пале