Академска заједница и стручњаци дискутују о енергетској транзицији у БиХ
Универзитет у Сарајеву – Економски факултет, у сарадњи са Европском унијом у Босни и Херцеговини, ЕУ4Енергy пројецт и Универзитетом у Источном Сарајеву, организовао је 5. 12. 2024. године у Сарајеву експертску панел дискусију о изазовима и могућностима процеса енергетске транзиције у Босни и Херцеговини. Циљ догађаја био је да се истакне тренутна ситуација у сектору, изазови са којима се земља суочава док напредује на путу енергетске транзиције, као и да се студенти и јавност упознају са сложеношћу транзиције.Дискусија је била усмјерена на представљање активности два новоформирана Центра за одрживу енергетску транзицију на Економском факултету Универзитета у Сарајеву и Техничком факултету Универзитета у Источном Сарајеву који су формирани у оквиру пројекта ЕУ4Енергy као одговор на недостатак капацитета и размјене знања у земљи. Центри, којима координишу професори Амила Пилав-Велић и Горан Орашанин, до сада су успоставили одличну сарадњу са свим релевантним актерима и настављају са напорима да пружају искуство и изузетност знања у сектору.
Заинтересоване стране, укључујући стручну и академску заједницу и пословни сектор, учествовали су у дводневним интерактивним радионицама организованим након панел дискусије. Радионице су послужиле као платформа за јачанје капацитета Центара и допуна рада доносилаца одлука у примјени неопходне законске регулативе и њеном усклађивању са релевантним политикама ЕУ. Развој креативних идеја и размјена добрих пракси међу партнерима у складу са најбољим ЕУ вјештинама и могућностима остаје у фокусу рада Центара, што су препознали и истакли уважени говорници Министарства вањске трговине и економских односа др Адмир Софтић, академске заједнице проф. др Амила Пилав-Велић (Економски факултет у Сарајеву/Центар за одрживу енергетску транзицију Сарајево), проф. др Мустафа Мусић,(ЕУ4Енергy пројекат) и проф. др Марко Ђого (Економски факултет Пале Универзтета у Источном Сарајеву/Центар за одрживу енергетску транзицију Источно Сарајево) и приватног сектора – Иван Врбић (Ћосићпромеx д.о.о. БиХ).
Енергетска транзиција је и друштвена и економска транзиција, а Босна и Херцеговина је у раној фази у поређењу са земљама чланицама Европе које имају вишегодишње искуство. Пренос знања, усвајање најбољих пракси и учење из искуства других како би одговарало локалном контексту представљају изазове и могућности с којима су иницијативе као што су Центри за одрживу транзицију енергије опремљене да се носе.
Босна и Херцеговина, као потписница Зелене агенде за Западни Балкан, и уз континуирану техничку и стручну подршку Европске уније, има за циљ остварити амбициозне циљеве које је Европска унија поставила да постане први климатски неутралан континент до 2050. године. Овај циљ отвара пут ка здравијој будућности за све грађане.
ЕФП